egmont_belka_080216
powrót
Wydarzenia Dla rodziców Uniwersytet Dzieci - rekrutacja!

Uniwersytet Dzieci - rekrutacja!


Tekst Ania Perlińska-Supeł 1. września 2008 r. poniedziałek - 27. września 2008 r. sobota


27 września tego roku Uniwersytet Dzieci rozpocznie kolejny rok akademicki. W tym roku poszerzyliśmy program nauczania, biorąc pod uwagę dużą popularność projektu. Gwarantujemy, że zajęcia będą dostosowane do wieku i poziomu wiedzy studentów. W odpowiedzi na szerokie zainteresowanie naszą ofertą przygotowaliśmy kilkadziesiąt nowych miejsc dla niestrudzonych poszukiwaczy wiedzy.

Wciąż trwają zapisy na uniwersytet, dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://www.ud.edu.pl i skorzystania z formularza rekrutacyjnego.


Jak zostać studentem Uniwersytetu Dzieci?
Na Uniwersytecie Dzieci może studiować każde dziecko w wieku 7-12 lat oraz kontynuujący naukę 13-latkowie. Naukę dzielimy na 2 kierunki studiowania: Inspiracje i Tematy. Uwzględniają one wiek i poziom wiedzy studentów.

Wszyscy studenci najpierw studiują na kierunku Inspiracji. Jest on przeznaczony dla młodszych dzieci. Każdy student Inspiracji poznaje różnorodność nauk i ma szanse zafascynować się wieloma dziedzinami wiedzy. Program oparty jest o klasyczny podział na pięć ścieżek wiedzy: nauki przyrodnicze, humanistyczne, społeczne, matematyczne i politechniczne. Zgodnie z nazwą kierunek ma za zadanie zainspirować dzieci do samodzielnych poszukiwań, a także pokazać, że zdobywanie wiedzy może przynosić nie lada frajdę. Podczas zeszłorocznych zajęć dzieci miały m. in. okazję zbadać DNA ananasa, zmierzyć Rynek Główny w Krakowie za pomocą sznurka, przeprowadzić śledztwo na temat królów polskich spoczywających na Wawelu, wejść do bezechowej komory w zakładzie wibroakustyki AGH, usiąść w najszybszej lokomotywie w Polsce lub wziąć udział w średniowiecznym gaszeniu pożaru.
Po pierwszym roku nauki, który dostarcza dzieciom niezliczoną ilość bodźców i inspiracji, można zacząć studia na kierunku Tematy. Jego program jest przeznaczony dla dzieci starszych.
Tu nauka w ciągu całego roku poświęcona jest 4 głównym tematom, ważnym dla rozwoju współczesnego świata: ekologii, cywilizacji, zdrowiu i tożsamości. Tak jak na pierwszym roku zajęcia dzielić się będą na wykłady, warsztaty oraz wycieczki.
Mamy nadzieję, że uniwersytet urośnie razem ze studentami, a program będzie jeszcze bardziej wyspecjalizowany i uwzględni indywidualne fascynacje dzieci.

Krakowski Uniwersytet Dzieci jest pierwszym tego typu projektem w Polsce, który proponuje kompleksowy program pozaszkolnej edukacji. Swoją działalność zainaugurował 26 maja 2007 roku wykładem pt.: "Zwierzęta mówią nie tylko w Wigilię", który wygłosił pan dr hab. Bartłomiej Dobroczyński. Zeszły rok akademicki dowiódł tego, że dzieci doskonale chłoną i wykorzystują trudną oraz hermetyczną z pozoru wiedzę akademicką. Nawet astronomia, wymagającą ścisłej wiedzy z zakresu matematyki i fizyki okazała się arcyciekawą dziedziną nauki. Dzieci, póki co, nie odczuwają granic swoich możliwości poznawczych. Sięgają daleko poza horyzont własnej wiedzy. Instynktownie czują, że ograniczenia - przy odpowiednim wysiłku i dawce wyobraźni - można pokonać. Dlatego rakieta jest symbolem Uniwersytetu Dzieci.

W zajęciach UD podczas ostatniego roku w Krakowie i Warszawie uczestniczyło ponad 1600 aktywnych (czyli posiadających indeksy) studentów oraz 400 wolnych słuchaczy w wieku 7-12 lat. Rodzice byli aktywnymi uczestnikami wykładów dla dorosłych. Patronat naukowy objęły nad nami tak prestiżowe ośrodki uniwersyteckie jak: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.
Program przyciąga studentów i ich rodziny z wielu miast, np. z Łodzi, Nowego Sącza, Bielska-Białej, Kielc, Rzeszowa, Tychów, Katowic, Płocka...

Początek tego roku akademickiego przewidujemy na 27 września w Krakowie i 4 października w Warszawie. Studenci otrzymają wówczas pierwszy zastrzyk wiedzy, a także indeksy oraz legitymacje studenckie świadczące o ich statusie.

 

 
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wyślij komentarz
komentarze
Brak komentarzy
W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


NA KAŻDĄ OKAZJĘ...


Odbierz prezent od Miasta Dzieci!
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
luty 
dzisiaj
Pn Wt śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
nasi eksperci
Wojciech Eichelberger
Psycholog, psychoterapeuta, współtwórca Instytutu Psychoimmunologii
Aneta Strelau
Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem
zadaj pytanie