powrót
Wydarzenia Dla rodziców Uniwersytet Dzieci - rekrutacja!

Uniwersytet Dzieci - rekrutacja!


Tekst Ania Perlińska-Supeł 1. września 2008 r. poniedziałek - 27. września 2008 r. sobota


27 września tego roku Uniwersytet Dzieci rozpocznie kolejny rok akademicki. W tym roku poszerzyliśmy program nauczania, biorąc pod uwagę dużą popularność projektu. Gwarantujemy, że zajęcia będą dostosowane do wieku i poziomu wiedzy studentów. W odpowiedzi na szerokie zainteresowanie naszą ofertą przygotowaliśmy kilkadziesiąt nowych miejsc dla niestrudzonych poszukiwaczy wiedzy.

Wciąż trwają zapisy na uniwersytet, dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://www.ud.edu.pl i skorzystania z formularza rekrutacyjnego.


Jak zostać studentem Uniwersytetu Dzieci?
Na Uniwersytecie Dzieci może studiować każde dziecko w wieku 7-12 lat oraz kontynuujący naukę 13-latkowie. Naukę dzielimy na 2 kierunki studiowania: Inspiracje i Tematy. Uwzględniają one wiek i poziom wiedzy studentów.

Wszyscy studenci najpierw studiują na kierunku Inspiracji. Jest on przeznaczony dla młodszych dzieci. Każdy student Inspiracji poznaje różnorodność nauk i ma szanse zafascynować się wieloma dziedzinami wiedzy. Program oparty jest o klasyczny podział na pięć ścieżek wiedzy: nauki przyrodnicze, humanistyczne, społeczne, matematyczne i politechniczne. Zgodnie z nazwą kierunek ma za zadanie zainspirować dzieci do samodzielnych poszukiwań, a także pokazać, że zdobywanie wiedzy może przynosić nie lada frajdę. Podczas zeszłorocznych zajęć dzieci miały m. in. okazję zbadać DNA ananasa, zmierzyć Rynek Główny w Krakowie za pomocą sznurka, przeprowadzić śledztwo na temat królów polskich spoczywających na Wawelu, wejść do bezechowej komory w zakładzie wibroakustyki AGH, usiąść w najszybszej lokomotywie w Polsce lub wziąć udział w średniowiecznym gaszeniu pożaru.
Po pierwszym roku nauki, który dostarcza dzieciom niezliczoną ilość bodźców i inspiracji, można zacząć studia na kierunku Tematy. Jego program jest przeznaczony dla dzieci starszych.
Tu nauka w ciągu całego roku poświęcona jest 4 głównym tematom, ważnym dla rozwoju współczesnego świata: ekologii, cywilizacji, zdrowiu i tożsamości. Tak jak na pierwszym roku zajęcia dzielić się będą na wykłady, warsztaty oraz wycieczki.
Mamy nadzieję, że uniwersytet urośnie razem ze studentami, a program będzie jeszcze bardziej wyspecjalizowany i uwzględni indywidualne fascynacje dzieci.

Krakowski Uniwersytet Dzieci jest pierwszym tego typu projektem w Polsce, który proponuje kompleksowy program pozaszkolnej edukacji. Swoją działalność zainaugurował 26 maja 2007 roku wykładem pt.: "Zwierzęta mówią nie tylko w Wigilię", który wygłosił pan dr hab. Bartłomiej Dobroczyński. Zeszły rok akademicki dowiódł tego, że dzieci doskonale chłoną i wykorzystują trudną oraz hermetyczną z pozoru wiedzę akademicką. Nawet astronomia, wymagającą ścisłej wiedzy z zakresu matematyki i fizyki okazała się arcyciekawą dziedziną nauki. Dzieci, póki co, nie odczuwają granic swoich możliwości poznawczych. Sięgają daleko poza horyzont własnej wiedzy. Instynktownie czują, że ograniczenia - przy odpowiednim wysiłku i dawce wyobraźni - można pokonać. Dlatego rakieta jest symbolem Uniwersytetu Dzieci.

W zajęciach UD podczas ostatniego roku w Krakowie i Warszawie uczestniczyło ponad 1600 aktywnych (czyli posiadających indeksy) studentów oraz 400 wolnych słuchaczy w wieku 7-12 lat. Rodzice byli aktywnymi uczestnikami wykładów dla dorosłych. Patronat naukowy objęły nad nami tak prestiżowe ośrodki uniwersyteckie jak: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.
Program przyciąga studentów i ich rodziny z wielu miast, np. z Łodzi, Nowego Sącza, Bielska-Białej, Kielc, Rzeszowa, Tychów, Katowic, Płocka...

Początek tego roku akademickiego przewidujemy na 27 września w Krakowie i 4 października w Warszawie. Studenci otrzymają wówczas pierwszy zastrzyk wiedzy, a także indeksy oraz legitymacje studenckie świadczące o ich statusie.

 

 
zostaw komentarz
Twoje imię lub nick
CAPTCHA Image Przeładuj
Przepisz kod z obrazka
Twój komentarz Wyślij komentarz
komentarze
Brak komentarzy
W każdy czwartek wysyłamy najświeższe wiadomości
o imprezach dla dzieci, pomysłach na zabawy i konkursach
z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród czytelników losujemy bezpłatne zaproszenia! Zapisz się - to nic nie kosztuje!
wybierz region: 
wpisz email:
akceptuję politykę prywatności
zobacz, jak wygląda newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

zapisz się na newsletter


NA KAŻDĄ OKAZJĘ...


show_count_pix m1_krakow_231115_300x250
Odbierz prezent od Miasta Dzieci!
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
listopad 
dzisiaj
Pn Wt śr Cz Pt So Nd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
nasi eksperci
Wojciech Eichelberger
Psycholog, psychoterapeuta, współtwórca Instytutu Psychoimmunologii
Aneta Strelau
Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem
zadaj pytanie